Nutriční terapeut vs. výživový poradce

19.12.2016

V dnešní době začíná být velmi moderní "zdravý životní styl" a vše, co se s ním pojí. Navíc na trhu se objevuje stále více nových potravin slibujících mimořádné účinky na zdraví a na sportovní výkon. S tím vším se také vyskytují různí výživoví poradci a nutriční terapeuti. Lajk, mnohdy ani netuší, jaký je v tom rozdíl. V následujícím článku se vám pokusím problém lépe vysvětlit.

Už během mého studia na lékařské fakultě se mě spoustu lidí ptalo, co vlastně studuji, a co budu v budoucnu dělat. Když jsem jim odpověděla, že budu nutriční terapeut, jejich reakce byla poněkud zvláštní. Reakce byly typu: " To budeš jako výživová poradkyně nebo tak něco?" Tohle přirovnání mě trochu zlobilo a nechtěla jsem, aby mě a mé kolegy, házeli do stejného pytle s výživovými poradci. Rozdíl mezi nutričním terapeutem a výživovým poradcem není jeden, ale jejich hned několik.

Vzdělání a doba studia

Nutriční terapeut studuje na vysoké (lékařské fakultě) nebo vyšší odborné škole zdravotnické. Délka studia může být na vysoké škole tři nebo pět let. Během tří let dostane absolvent bakalářský titul Bc. Poté si může dodělat ještě dvouleté magisterské studium se specializací, kdy absolvent nosí titul Mgr. a je z něj nutriční specialista. Absolventi se mohou označovat jako registrovaný nutriční terapeut, nutriční terapeut se specializací nebo nutriční specialista (smí vykonávat praxi bez dohledu lékaře). Za svou činnost je odborně a právně odpovědný. Absolvent vyšší odborné školy po tříletém studiu nosí titul Dis. - diplomovaný nutriční terapeut.

Výživový poradce je většinou absolventem kurzu o délce několika dnů či týdnů. Kurzy jsou většinou kreditované MŠMT. Kompetence výživového poradce je v poradenství v oblasti výživy u zdravých osob. Za svou činnost nenese žádnou právní ani odbornou odpovědnost.

Komu smí radit

Nutriční terapeut/specialista smí radit lidem zdravým i nemocným. Během studia totiž absolvoval praxe na různých odděleních pod vedením vzdělaných lékařů. Praxe byly na onkologickém oddělení pro děti a dospělé, hematoonkologii, diabetologii, gastroenterologii, v domově pro seniory, v poradně zaměřené na redukci hmotnosti.

Výživový poradce smí radit pouze zdravé populaci. Pokud uvádí, že se zajímá o výživu při diabetu, celiakii či vysokém cholesterolu, nejedná správně a hazarduje s lidským zdravím.

Legislativa

Legislativa v tomto, bohužel, nedělá rozdíl. Nejde o živnost vázanou na vzdělání (k udělení živnostenského listu není potřeba předkládat doklad o vzdělání). Takže živnostenskou činnost může provádět jak nutriční terapeut, tak absolvent výživového kurzu.

Osobní zkušenost

Během studia a poradenské praxe jsem se setkala s nejrůznějšími výživovými poradci a musím uznat, že někteří byli opravdu skvělí. Svoji "výživářskou" profesi brali vážně a snažili se vycházet z nejnovějších odborných studií, což se velmi často nevidí. Diskutovat s člověkem, který má přehled nebo stejný názor na výživu, jako vy, je velmi inspirativní.

Proč nutriční specialista?

Na mnohé z vás může označení nutriční specialista působit velmi nadřazeně nebo tak nějak, že jsem snědla všechnu moudrost světa J Ale není tomu tak. Slovo specialista v mém vzdělání znamená specializaci na výživu dětí, dospělých, seniorů a výživu v nemoci. Neznamená to, to že jsem chodící encyklopedie a znám každou dietu na nejrůznější onemocnění nebo kalorickou hodnotu všech dostupných potravin. Ani lékař nezná léčbu všech diagnóz. Výživa, stejně jako medicína je obor, ve kterém se musíme stále zdokonalovat. Je potřeba stále číst a hledat fakta. Někdy je to velmi těžké, protože dnešní síla internetu a medií dokáže šířit různé omyly a mýty ve výživě. Proto se moje a vlastně práce mých kolegů také odvíjí od studování odborných studií či knih.

Proč tedy používám spojení "nutriční specialista"? Tohle označení jsem zvolila z několika důvodů. Například prvním důvodem byla pro mě satisfakce za dlouhých pět let studia. Studium nebylo lehké a často to byla velká dřina. A navíc praxe na odděleních byla asi ta nejlepší škola do života. Dalším důvodem byl fakt, že jsem se chtěla odlišit od výživových poradců. Mimochodem, pokud si někdo říká výživový specialista a nebo nutriční specialista a nemá na to oprávněné vzdělání na vysoké či vyšší odborné škole zdravotní, tak trochu klame lidi. Zkuste si někdy přečíst jmenovky na dveřích a posuďte sami. Posledním důvodem jsou moji klienti s nějakým zdravotním problémem. Jejich zdravotní potíže jsou pro mě výzvou k vyřešení, co nejpřirozenější cestou, tedy výživou. A velkou odměnou je pro mě zpráva od klienta diabetika, který díky nastavení živin/stravy nemusí, již aplikovat inzulin.

© 2023 Mgr. Hana Holišová - nutriční specialista
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!