Jarní úklid ve střevech? To je, oč tu běží?

27.03.2018

S příchodem jara má spoustu lidí tendenci podstupovat nejrůznější druhy jarních očist nebo "detoxů". Téměř každý, kdo projde poradnou mě položí otázku, co si myslím o jarním detoxu nebo o hydrocolon terapii (proplachnutí střev). To mě přivedlo k myšlence napsat o této problematice článek. Než se dostanu k tomu, jestli jsem pro očistu střev či nikoliv, považuji za nutné zopáknout si fyziologii střev - sorry jako :)

Ve zkratce a zjednodušeně vám přiblížím několik informací o tlustém střevě. Všichni víme, že máme trávicí trakt začínající dutinou ústní a řitním otvorem konče. Zaměříme se tedy na tlusté střevo (colon), jehož délka činí 1,3 - 1,4 m. Sliznice tlustého střeva je tvořena hlubokými vkleslinami, které se nazývají krypty a jsou tvořeny pohárkovými buňkami produkující hlen a kartáčovým lemem sloužící pro vstřebávání. Tlusté střevo má několik částí - slepé střevo (caecum), vzestupný tračník (colon ascendenc), příčný tračník (colon transversum), sestupný tračník (colon descendenc), sigmoideum, rektum a anus (řitní otvor). Hlavní funkcí tlustého střeva je vstřebávání vody a iontů, skladování zbytků tráveniny, tvorba a vylučování formované stolice. Ve střevě dochází k fermentaci rostlinné vlákniny díky přítomným střevním bakteriím (biomu). V tlustém střevě se destruuje 90-100 % pektinu, gum a slizů, 50-80 % hemicelulózy, 30-50 % celulózy. Produktem destrukce jsou mastné kyseliny s krátkým řetězcem (kyselina octová, propionová, máselná), které sníží pH ve střevě. Vzniklé mastné kyseliny se metabolizují různě - octová a propionová kyselina jdou do oběhu a kyselina máselná slouží jako zdroj energie pro buňky střev. Což je super, protože buňky se tak krásně obnovují. Jinak o vláknině by se dalo psát dlouze, ale někdy příště, jedem dál...

Pokud je ve vašem jídelníčku dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů, semen, různých druhů obilovin, kysaných mléčných výrobků, tekutin a pohybu, mělo by se vaše střevo "čistit" samo bez pomocí proplachů či užívání laxativ. Ostatně pan MUDr. Radkin Honzák, CSc. je podobného názoru (viz. obrázek).


Většina zastánců hydrocolon terapie je přesvědčena o tom, že se ve střevě hromadí zbytky tráveniny a zahnívá tam. Nebo, že tyto látky produkují toxiny, které se dostávají do krevního oběhu a tím pomalu otravují tělo. Tady pozor, pokud by trávenina pocházející z běžné stravy, nějakým způsobem produkovala zmíněné "toxiny", tak věřte, že by jste si ani nestihli objednat termín na tuto metodu. Chápete, co tím chci říct? Propagátoři dále uvádí, že díky těm "toxickým" látkám a nestrávené potravě můžeme mít pocity plnosti, nafouklého břicha, přibývání na váze. Právě posledně jmenovaný problém je asi důvodem, proč chce tuto terapii člověk podstoupit. Ovšem to, že vám někdo vypláchne střevo z vás Twiggy neudělá. Budete lehčí jen o vodu a o trochu stolice, kterou jste ráno nestihli nechat doma. Prosím neberte tuto metodu jako prostředek pro redukci hmotnosti. To fakt ne! Někdo může tvrdit, že se po této metodě cítí dobře, tak nějak "lehce". No, to je jasné, když střevem projde velký objem tekutin. Člověk, který má pestrou stravu a pravidelně vykonává sportovní aktivitu se může cítit podobně, aniž by tuto metodu podstupoval.

Obecně, jakékoliv čištění střev pomocí laxativ a výplachů za účelem opakované očisty s sebou nese i rizika. Častými výplachy si můžete přivodit dehydrataci a s tím spojený rozvrat iontů v těle. A to nemluvím o odstraňování střevní mikroflóry. Mnoho lidí si neuvědomuje, že výplachem se výrazně redukuje střevní biom. Jen si vzpomeňte, co s člověk udělá konzumace antibiotik. Ty vám střeva také pěkně vymýtí, aniž byste po tom záměrně toužili. Po léčbě je vhodné konzumovat probiotika s prebiotiky, aby se střevo dalo v rychlém čase do normálu. Vzpomínám na konferenci, na které pan MUDr. Radkin Honzák, CSc. vyprávěl o propuknutí manické epizody po léčbě claritromycinem. Co tím chci říct? Jen to, že se střevní mikrobiom ovlivňuje např. i psychiku (viz. obr. od pana doktora Honzáka). To mě přijde jako velmi zajímavý poznatek, nemyslíte?

Abych se vrátila k iontovému rozvratu, určitě bych nedoporučovala propláchnutí střeva osobám s onemocněním srdce nebo ledvin. Dále bych tuto metodu nedoporučila osobám s onemocněním střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divetikulitida) a osobám, které v minulosti prodělaly operaci střev nebo mají hemeroidy či anální fisury. Těhotné by se měly této metodě také vyhnout. (Opět malá ukázka od pana doktora):

Takže, abych to shrnula, dle výše uvedeného je vám asi jasné, jaký je můj názor na cílené a časté proplachování střev za účelem "detoxu" či hubnutí. Mé požehnání nejspíš nedostanete. Samozřejmě v některých případech je taková střevní očista nutná a to před operačním výkonem na střevě, konečníku nebo před plánovanou kolonoskopií atd. Vždy jde o případy indikované lékařem. Pokud se přece jen rozhodnete pro tuto metodu, zvažte všechna rizika. Uvědomte si, že při hydrocolon terapii se do tlustého střeva vlévá velký objem tekutin (několik litrů, ne deci nebo dvě), který může navodit pocit na zvracení, nepříjemné tlaky v břiše. Po této metodě se doporučuje konzumace probiotik, aby došlo k opětovnému osídlení mikrobiomu. Zkuste jít na očistu střev od základů a to úpravou jídelníčku. Obecně česká populace přijímá málo vlákniny, zkuste proto navýšit konzumaci ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, kysaných mléčných výrobku a hlavně dostatečně pít a hýbat se. Naopak vyřaďte cukrovinky, alkohol, smažené a nevhodně upravené potraviny. Pokud máte stále pocit, že máte v jídelníčku málo vlákniny, můžete zkusit např. psyllium, otruby, jablečnou vlákninu nebo inulin. Dodržujte dávkování i zde platí pravidlo - všeho s mírou. O tomto tématu a o "detoxech" by se dalo dlouze povídat, proč jsou prospěšné či nikoliv. Společnost to dělí na dva tábory. Při výběru různých metod slibujících očisty těla, redukce hmotnosti a detoxikace organizmu, použijte zdravý rozum. To, že je nějaká známá celebrita tváří zázračné procedury, neznamená, že je to všespasné.

© 2023 Mgr. Hana Holišová - nutriční specialista
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!